2017. február 26., vasárnap

Wellness – avagy a kikapcsolódás-feltöltődés protokollja




Közeleg a tavasz és már mindnyájan vágyunk egy kis kirándulásra, kimozdulásra otthonról, az idő azonban még nem igazán alkalmas a szabadtéri programokra, így sokan wellness szállodákat, élményfürdőket, vagy gyógy-és termálfürdőket választanak kikapcsolódásuk helyszínéül. De tudjuk-e, hogy itt is vannak írott és íratlan szabályok, amiket be kell tartsunk?

A szállodába érkezvén első dolgunk a bejelentkezés. Az űrlapok kitöltését követően célszerű már most tájékozódnunk a hotel szokásairól, így a reggeli időpontjáról, a vacsora jellegéről és idejéről, továbbá a fitness-wellness részleg használatának szabályairól.

Sok szálloda biztosít ingyen használatot a vendégeinek a szaunában, uszodában. Célszerű előre megtudakolni azok nyitvatartását, illetve használatának részleteit. (Például biztosít-e a hotel szaunatörölközőt, a szauna fürdőruhában vagy meztelenül vehető-e igénybe, stb., nehogy váratlan meglepetés érjen bennünket!) Az uszoda és szauna használatát megelőzően mindig zuhanyozni kell, az uszodában úszósapka viselése ajánlott, sok helyen ezt meg is követelik. Nyilván a pezsgőfürdők, jakuzzik használata során ettől eltekinthetünk. 

A fürdőzés alapszabályait illik betartani, tehát nem ugrálunk ott, ahol nem szabad (pl. pezsgőfürdőbe, jakuzziba), nem hangoskodunk, nem kiabálunk át a medencén vagy a másik feje felett, és tekintettel vagyunk másokra, akár fürdőznek, akár pihennek a nyugágyakon. És kérem! Csak azért mert most „Épp milyen jól kiázott a körmöm!”, ne a nyugágyon, vagy a pléden intézzük a körömvágást! Az nem tartozik senkire, azt vagy otthon, vagy manikűrösnél intézzük! A fürdőzési szabályokat igyekezzünk a gyerekek számára is mielőbb megtanítani, mert számos kellemetlen szituáció alakulhat ki a gyermektelen vagy idősebb párok és a gyerekes családok között abból, ha a gyerekek túlzottan „felszabadultan” viselkednek. Úgy is jól érezhetjük magunkat, ha egyúttal tekintetbe veszünk másokat is. Sőt még akár ismeretségek, barátságok is szövődhetnek ilyen találkozások alkalmával. 

Fontos, hogy a gyógy-és termálfürdőket a rendeltetésük szerint használjuk, vagyis a 20 perc fürdőzés után legalább 20 perc pihenés szükségeltetik. Tehát – jóllehet nem olcsók a fürdőbelépők – nem kell egész nap a vízben „áztatni”, hanem a szervezet számára igenis fontos, hogy a melegvíz hatásait a „szárazparton” kipihenje.

És ha már szárazpart és pihenés, a magyar ember mindjárt megéhezik. A fürdőmedencék illetve a szállodai wellness-részleg területén nem illik étkezni. Vannak erre a célra kijelölt étkező helyek, így akár a hozott szendviccsel akarunk jól lakni, akár a fürdő területén lévő étteremben, válasszunk asztalt, és étkezzünk asztal mellett. Természetesen ilyenkor száraz ruhába öltözünk, és minimum egy fürdőköntöst veszünk magunkra, nem pedig bikiniben ülünk asztalhoz! (Még kevésbé egy fürdőgatyában szőrös sörhassal!)

Amennyiben a szálloda vagy gyógyfürdő egyéb szolgáltatásait is igénybe vesszük (pl. manikűr-pedikűr, masszázs, fodrász) itt is illik száraz ruhában megjelenni, lehetőleg zuhanyzást követően. A személyzettel illemtudóan lehet néhány átlagos témáról beszélgetni, azonban sem a masszőr, sem a fodrász nem arra van, hogy kikérdezzük a szálloda vagy fürdő egyéb vendégeiről. Amennyiben a személyzet viszonyul hozzánk túlzottan bizalmaskodóan, diszkréten el lehet hárítani a közeledést, illetve egyértelműen tudtára adhatjuk például a masszőrnek, hogy most nincs kedvünk beszélgetni, inkább élveznénk az ellazulást.

Sok szálloda illetve élmény- vagy termálfürdő rendelkezik ajándékbolttal, vagy egyéb kisebb üzletekkel, ahol a vásárlásra vonatkozó alapvető szabályokat be kell tartsuk, tehát mindjárt elsőként azt, hogy ide sem vizesen-csapzottan és egy fürdőruhában érkezünk. Legalább egy köntös a fürdőben, illetve rendes utcai ruha a szállodai shopban elvárt a vásárlás kapcsán.

Az illemszabályokon túl fontos még tisztában lennünk bizonyos jogi előírásokkal is, úgy, mint a szálloda illetve fürdő felelősségével. A szálloda felelőssége ugyanis kizárólag a szobában lévő széfben elhelyezett tárgyakra terjed ki, készpénzre, egyéb értéktárgyra (pl. ékszer) csak akkor áll fenn felelőssége, ha a dolgot megőrzésre átvette, vagyis a szállodai széfszolgáltatást igénybe vettük. Ezek általában ingyenesek, tehát javasolt a pénztárcát, bankkártyát, értékes ékszert ide tenni, mert a szálloda nem vonható felelősségre, ha netán a takarítónő ezeket a szobánkból eltulajdonítja.

A fürdők illetve az éttermek felelőssége pedig kizárólag az ide rendszerint magunkkal hozott tárgyakra terjed ki, vagyis a fürdőben a fürdőruhára, törölközőre, az étteremben az esernyőre, de nem terjed ki a laptopra, a mobiltelefonra, egyéb értéktárgyra. Amennyiben pedig megfelelő hely áll a látogatók rendelkezésére dolgaik megőrzése céljából, vagyis van széf vagy zárható szekrény, úgy az intézmény kizárólag az itt elhelyezett dolgokban esett kárért tartozik felelősséggel, vagyis még a törölközőnkért vagy a nyugágyon, nyugágy mellett – akár sporttáskában - elhelyezett egyéb tárgyakért sem. (Sem az okostelefonért, sem a pénztárcánkért!)

Hölgyeim és Uraim! Wellnessre fel! Kapcsolódjunk ki, töltődjünk fel a téli hideg után – csak figyelve másokra, a szabályokra és az értékeinkre!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése