2017. február 13., hétfő

Menjünk étterembe! - avagy egy kis gyakorlati protokoll




Beszéltünk már öltözködésről, férfi-női szerepekről, társalgásról, itt az idő tehát, hogy ezeket összekössük, és a gyakorlatba átültessük. Nagyon jó példája lehet ennek, ha gondolatban most együtt étterembe megyünk.

Az étterem egy olyan hely, ahová akár hétköznap, akár hétvégén vagy születésnap, ünnepnap alkalmával betérhetünk. Mehetünk a családdal, gyerekekkel, vagy akár kollégákkal, üzleti partnerekkel. Itt is igaz, hogy ha déli, koraesti órát választunk, akkor a napközbeni öltözetünk megfelelő (nyilván nem a festőruha, vagy a henteskötény), ha azonban vacsorázni megyünk, alkalmibb ruhát illik magunkra vennünk.

Az étterembe mindig a férfi lép be elsőnek. (Tudják, hogy ő kapja az első pofont!) A férfi megtartja az ajtót, majd beengedi a nőt, akit aztán előre enged. A ruhatárban, vagy az asztalnál lesegíti róla kabátot, majd leveszi a sajátját. Az étteremben a nő választ asztalt, illetve helyet magának az asztalnál. Kivétel lehet ez alól, ha a pincér vezet minket a szabad asztalhoz, vagy előre történt asztalfoglalásnál a számunkra kijelölt, megterített asztalhoz. Elsőként a nő foglal helyet, leüléskor – mint tudjuk – a férfi besegíti a széket, majd a férfi is helyet foglal. A nő választ elsőként az étlapról, majd választását közli a férfival. Természetesen a protokoll nem zárja ki, hogy beszélgessenek az étlapon szereplő ételekről vagy a napi ajánlatról, az étellel kapcsolatos valódi kérdést azonban célszerű mégis a pincérhez intézni. /Pl. Mit jelent, hogy Orly-módra? Vagy: Hogy készül a sztroganov bélszín (Beef Stroganoff)? Kérhetek zöldségköret helyett friss salátát? stb./
A kapcsolatot a pincérrel a férfi tartja. A férfi rendeli meg az italokat és az ételt, ő kóstolja meg a bort, és főszabályként ő is fizet.
Az asztalnál aztán a szokásos társasági témákat megbeszélhetjük, különösen ügyelve rá, hogy a „tiltó listán” lévő témákat kerüljük. Amennyiben a nőnek ki kell mennie a mosdóba, a férfi feláll, szokásos módon segédkezik a nőnek a széke elhelyezésében, ugyanez vonatkozik a visszajövetelkor is. A nő a „privát” ügyeit a mosdóban intézi! Így a sminkje vagy frizurája megigazítását, rúzs feltételét, fogpiszkálást(!), a lefutott harisnya cseréjét, stb. Ezen dolgokat az asztalnál intézni kifejezett illetlenség!

Mint említettem az étkezés befejezését követően a számlát a férfi kéri, és ő is fizet. Persze lehetséges, hogy a felek ki-ki alapon fizetnek, ilyenkor a férfi külön kéri a két számlát, vagy egyben kéri ugyan és rendezi, majd az étterem elhagyását követően egymás közt elszámolnak.
A számlát egyébként az étteremben nyugodtan át lehet nézni, probléma esetén a pincérhez diszkréten kérdést lehet intézni. Reklamáció esetén azonban ajánlatos félrevonulni, és a problémát a főpincérrel rendezni, a hölgyvendég előtt ilyet intézni nemcsak kellemetlen, de illetlen is. (Amennyiben már az étellel problémánk volt, például hideg, nem friss, nem azt rendeltük, stb., azt azonnal jelezzük. Ha nem vagyunk elégedettek, az ételt visszaküldethetjük!)
Elégedettségünknek jelét adhatjuk borravalóval, illetve amennyiben a számla szervízdíjat tartalmazott, úgy ettől eltekinthetünk, vagy csupán egy jelképes összeget hagyhatunk az asztalon a pincér számára borravaló gyanánt. A borravaló Magyarországon elfogadott, sőt elvárt az éttermi kiszolgálásnál, külföldön azonban mindig előre tájékozódjunk a helyi szokásokról a borravalót illetően. (Japánban például nem adnak borravalót, Kínában pedig nemcsak hogy nem illik, hanem nem is szabad, mivel egy rendelet szerint az sérti az emberi méltóságot és a hagyományos kínai vendégszeretetet.)

Az indulás előtt az ölünkben lévő textilszalvétát – nem összehajtva – lazán a tányér mellé helyezzük. (Az összehajtott szalvéta illetlen, mivel azt a hatást keltheti, hogy nem is ettünk, mert az étel olyan rossz volt.) Felálláskor a széket nem kell betolni az asztalhoz (ez nem iskolai menza), a pincér dolga, hogy az asztalt a távozásunk után elrendezze.
Távozáskor a férfi felsegíti a nőre a kabátot, majd felveszi a sajátját. A nőt előre engedi, majd az étteremből a férfi megy ki utolsóként.

Most, hogy átvettük a leckét, irány az étterem! Jó étvágyat mindenkinek!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése