2016. december 19., hétfő

A tökéletes menüsor



A múltkorokban írtam arról, hogy hogyan terítsük meg az ünnepi asztalt, hogyan készüljünk a konyhában is az ünnepekre, a vendégvárásra.

Most abban adnék néhány tanácsot, hogy hogyan állítsuk össze akár egy családi ebéd, akár egy ünnepi vacsora vagy épp a karácsonyi menü ételsorát.

A menü összeállítása nem egyszerű feladat, hiszen számos követelménynek kell megfelelnie: Legyen gusztusos, ízletes, egészséges és változatos!

Néhány szabály, amit az összeállításkor figyelembe kell venni:

  •  Az ételsorban kínált ételféleségeknek különbözniük kell egymástól. Ha például hallevest kínálunk, akkor nem lehet a fő fogás is hal
  •  Ha a menüben több fogásban is szerepel hús, azok nem lehetnek egyneműek. Például nem kerülhet egy menüsorba az újházi tyúkhúsleves és a hortobágyi húsos palacsinta, mivel mindegyikben tyúk-csirke az alapanyag. (Fehér húsnak számít a csirke, pulyka, fürj, galamb, borjú és bárány, barna húsnak számít a marhahús, vadhús és a sertéshús.) 
  •  A menüben szereplő fogásoknak nem lehet azonos a fűszerezése. Ha például levesnek gulyáslevest készítünk, akkor nem lehet a főfogás pörkölt, mivel mindegyik pirospaprikás étel. Vagy ha hideg gyümölcslevessel kezdünk, akkor nem lehet a főfogás tejszínes pulykaragu, mivel mindkét étel tejszínnel készül.
  •  Azonos alapanyagból készült köret vagy mártás sem ismétlődhet. Ha például az előétel füstölt marhanyelv majonézes burgonyával, akkor a főétel mellé krumpli köret (se főzve se sütve) nem kerülhet. Ilyenkor olyan főételt kell választani, ami mellé rizs, kuszkusz, zsemlegombóc, párolt zöldség, saláta, vagy egyéb más köret adható.

Az ételek mellé ital is dukál, néhány szabály az italkínálatról:

  • az aperitif rendszerint tömény ital, barack- vagy körtepálinka, Unicum, Martini vagy koktél (az előbbieket 10-12°C-on, hűtött pohárban, az utóbbit szobahőmérsékleten kínáljuk)
  • az előételhez száraz fehérbor illik (8-14°C-os hőmérsékleten)
  • a leveshez nem jár külön ital (korábban szorbetet adtak, mára ez nem jellemző)
  • a halhoz száraz-félszáraz bor jár a hal illetve a mártás fajtájától függően (8-14°C-on)
  • a fehér húsokhoz édeskés, fehér pecsenyebor, rosé vagy könnyű vörösbor jár (9-11°C-on)
  • a barna húsokhoz testes vörösbor dukál (15-16°C-on vagy szobahőmérsékleten)
  • a sajtokhoz könnyű vörösbort illik adni
  • a desszert mellé aszúbort vagy édes likőrt lehet kínálni, esetleg pezsgőt (az előbbieket szobahőmérsékleten, a pezsgőt viszont jéghidegen, amit étkezés közben is hűteni kell pezsgősvödörben, jégben)
  • az étkezés befejezése után, illetve a kávé mellé konyakot lehet még kínálni

Javasolom, hogy először a fenti szabályok figyelembe vételével az ételsort állítsuk össze, majd hozzá vegyük meg az italokat.

A mértékletesség mind az étel,- mind az italfogyasztásnál követendő elv!

Háziasszonyként külön ügyeljünk rá, hogy ha hosszabb menüsort készítünk, akkor az egyes fogások mennyisége ne legyen túl nagy, mivel mindenki szeretné végigkóstolni az összes fogást. Tehát ne a mennyiségre inkább a minőségre törekedjünk! Rövidebb menüsor esetén (pl. leves, főétel és desszert) lehet nagyobb adagokat is tálalni, persze a vendég igényei és az esztétikusság szem előtt tartásával.

Fantáziára fel! Legyen tökéletes az Ön karácsonyi menüje is!


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése